bajki 5927 Bajek w serwisieBajka Dnia z 09.08.2010      
Krzyś i poduszka Na łóżku leżała mała poduszeczka. Miała pękaty, miękki brzuszek i niebieską poszewkę. Leżakowała sobie spokojnie i myślała o niebieskich migdałach. Ale czy ktoś widział niebieskie migdały? Nagle do pokoju wbiegł Krzyś. Rzucił się na łóżko, złapał za poduszkę i położył sobie pod głowę. Poduszka lubiła Krzysia, więc ułożyła się tak, aby było mu jak najwygodniej i przeniosła go w Krainę Snu.
- Witaj Krzysiu, dlaczego dzisiaj tak późno do nas zaglądasz – odezwał się szary piesek Boksio i radośnie merdał ogonkiem.
- Bawiłem się z kolegami piłką na podwórku –odparł Krzyś. –Słoneczko było wysoko, bawiliśmy się do wieczora. Ale się zmęczyłem! Od razu poszedłem spać.
-I co? Nie myłeś się? Nie przebrałeś w pidżamę?- pytał piesek.
- Nie miałem siły!!! - odpowiedział Krzyś.
Piesek nie mógł się nadziwić.
-  Nie myłeś rączek, ani nóżek, ani ząbków? –pytał piesek.
- Nie i wcale mi to nie przeszkadza. Mycie to strata czasu  – odpowiedział Krzyś.
Minęło kilka dni. Poduszeczka robi się coraz bardziej czarna, a nie niebieska. Próbuje schować się przed Krzysiem, ale nawet za łóżkiem została znaleziona. W Krainie Snu nawet jego przyjaciel- piesek zaczął go unikać. Gdy Krzyś spotkał przyjaciela zapytał, co się stało.
- Trudno mi o tym mówić –zaczął piesek  - ale muszę ci powiedzieć, że nieładnie pachniesz. Masz brudne ręce, ubrania i po prostu nie dbasz o siebie.
Krzyś był zaskoczony.
- Ale przecież wy, psy, nie kąpiecie się, nie myjecie zębów, a świetnie wyglądacie. 
- Kto ci to powiedział? My codziennie robimy poranną i wieczorną toaletę. Bez tego nie kładziemy się spać.  Nasza mama dba, abyśmy zawsze byli czyści.  Zawsze nam powtarza : w czystym ciele, zdrowy duch.
- Chyba masz rację. Zaniedbałem się i nie słuchałem mamy, która mi przypominała o myciu, a ja jej kłamałem.  Od dziś to zmieniam. Będę mył soje rączki i ząbki. Będę dbał o siebie. Uśmiechnął się piesek i ucieszył. Ucieszyła się również poduszeczka, bo już chciała się schować przed brudasiem Krzysiem. Pamiętajcie dzieci, w czystym ciele, czysty, o przepraszam, zdrowy duch.
Profil autora: agatka  ilość bajek publicznych(34) ilość bajek dnia(35)

 ocena czytelników: 7,57 (161 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”