bajki 6242 Bajek w serwisieBajka Dnia z 12.10.2021      
Sukienka Irenka Na wieszaku w szafie wisiała sukienka Irenka. Ze wszystkich ubrań ona jedna miała najwygodniej. Dyndała swobodnie na oddzielnym wieszaku. Nikt na niej się nie wieszał, nikt nawet dotknąć jej nie śmiał. Wszyscy mieli ją za wielką damę. Być może dlatego wcale z nią nie rozmawiali i najczęściej odwracali się do niej plecami. A gdy tylko sukienka Irenka wychodziła z szafy, obgadywały ją na różne tematy.
- Ach, ta sukienka Irenka taka ważna. Mogłaby się trochę posunąć i zrobić więcej miejsca dla nas – narzekały spodenki.
- Gdybym ja wisiała na oddzielnym wieszaku, to zawsze byłabym nienagannie prosta – stwierdziła spódniczka.
- Moim zdaniem powinniśmy ją z naszej szafy wyprosić – zaproponowała pidżama.
- Tak, tak! Nie chcemy tutaj więcej sukienki Irenki – skandowały koszulki.
Atmosfera w szafie zrobiła się bojowa. Czym sobie zasłużyła na takie traktowanie sukienka Irenka? Tego nie wiedział szlafrok stary, który była znany z tego, że lubił prawić morały. Postanowi,ł że sukienkę Irenkę weźmie w obronę i zabrał głos w tej sprawie.
- Mnie się wydaje, że wy wszyscy zazdrościcie sukience Irence jej urody. Tego, że jest nowa, że ma tak żywe kolory, szyk i fason. A przecież przypomnijcie sobie, każdy z nas był kiedyś nowy, modny, na swój czas bardzo stylowy. Każdy z nas wisiał na honorowym miejscu i co chwila był wyciągany z szafy. Ja sam również pamiętam te piękne czasy. Ale świat się zmienia. Swoją drogą bardzo jestem ciekaw co się teraz nosi. Myślę, że zamiast stroszyć fochy, powinniśmy zapytać o to sukienkę Irenkę.
Ubrania, początkowo tak niechętne sukience Irence, przyznały rację staremu szlafrokowi. Teraz, zamiast z zazdrości, pękały z ciekawości. Wszystkie chciały wiedzieć - co też takiego się teraz nosi? Gdy tylko sukienka Irenka wróciła do szafy, zaczęły wypytywać ją o nowości ze świata mody.
- Powiedz nam sukienko Irenko, czy nosi się jeszcze w spodenkach mankiety? – zapytały spodenki.
- Powiedz nam sukienko Irenko, czy spódniczki obecnie są bardziej rozkloszowane, a może plisowane? – zapytała spódniczka.
- Powiedz nam sukienko Irenko, czy pidżamy są teraz wzorzyste, czy raczej jeden kolor mają – zapytała pidżamka.
- Powiedz nam sukienko Irenko, czy koszulki powinny być całe białe, czy też może z napisami – zapytały koszulki.
- Powiedz nam sukienko Irenko, czy szlafroki to w ogóle jeszcze ktoś nosi – zapytał szlafrok stary.
Sukienka Irenka bardzo uważnie wysłuchała wszystkich pytań. Chętnie na nie odpowiedziała, bo doskonale znała się na modzie. Jeszcze niedawno na sklepowej wystawie wisiała. Widziała więc dokładnie, co się w wielkim świecie teraz nosi. Wszyscy słuchali sukienki Irenki bardzo uważnie. Przez chwilę poczuli się jak na pokazie mody. Gdy sukienka Irenka skończyła swoje opowieści, w szafie zapadła cisza, bo wszystkie ubrania szykowały się właśnie do spania.
Profil autora: Rafał  ilość bajek publicznych(87) ilość bajek dnia(87)

 ocena czytelników: 7,00 (3 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”